Θετικό το πρώτο δείγμα

Θετικό ήταν το δείγμα στο πρώτο φιλικό επί κυπριακού εδάφους με αντίπαλο την Ομόνοια Αραδίππου. Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 με τέρμα που σημείωσε ο Θανάσης Καβαλλάρης στις αρχές του 2ου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έδειξε να βρίσκετε σε καλό δρόμο και η λειτουργία της ομάδας ήταν αρκετά καλή. Η ομάδα έδειξε ιδιαίτερα να έχει συνοχή μεσο-αμυντικά ενώ υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης μεσο-επιθετικά.

Η ομάδα μας είχε συνεχή υπεροχή και θα μπορούσε να σκοράρει σε ακόμη 2-3 περιπτώσεις.

Στο παιχνίδι τραυματίστηκε ο Μπένκο ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Καβαλλάρη στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μπένκο υπέστη διάστρεμμα όμως ο τραυματισμός του δεν εμπένει καμία ανησυχία. Ο Μπένκο θα χάσει το επόμενο φιλικό για προληπτικούς λόγους.

Στο ιατρικό δελτίο βρίσκεται και ο Ελ Ομάρ τον οποίο θα δει γιατρός αύριο Παρασκευή. Ο Ελ Ομάρ αναμένεται να επιστρέψει κανονικά στις προπονήσεις την Δευτέρα.

Σύνθεση: Νέγκρι, Ευσταθίου, Δημητρίου, Λουκά, Βείγκα, Λαμπρόπουλος, Φελίπε, Κυριάκου, Τζόσουα, Μπένγκο και Γιασεμάκη

Ημερομηνία: 27 Αυγούστου 2009