Πρόκριση με γλυκιά ισοπαλία!

Η ομάδα μας εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι- οφ του Europa League με ισοπαλία 2-2 επί της Μλάντα Μπόλεσλαβ έχοντας ως ασπίδα το 3-0 του πρώτου αγώνα, αγωνίστηκε χωρίς άγχος και είχε τον έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης.
Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα και απειλούσε με αντεπιθέσεις την αντίπαλη εστία και σε μια από αυτές ο Πρίσο στο 44΄ έφυγε πίσω από την άμυνα της Μλάντα και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ «σκοτώνοντας το παιχνίδι.». Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μλάντα πίεσε και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Αρχικά στο 52΄ ο Ρέζνιτσεκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ακολούθως ο Στοχάνζλ στο 75΄ έδωσαν προβάδισμα στους Τσέχους. Αυτό κράτησε μόλις δύο λεπτά αφού ο Μρντάκοβιτς με πέναλτι (το κέρδισε ο Πρίσο) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη δημοσιογραφική διάσκεψη μετά το τέλος του αγώνα ο Τον Κάανεν ανέφερε αρχικά ότι «πετύχαμε ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα, για το οποίο δούλεψε όλη η ομάδα και γράψαμε ιστορία για το σωματείο μας. Κρατήσαμε μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς και δεν κινδυνέψαμε. Το 4-2-4 του αντιπάλου μας δημιούργησε κάποια προβλήματα, αφού δεν γυρνούσαν οι πλάγιοι να καλύψουν. Η αντίπαλος ήταν πιο έτοιμη από μας, αλλά μετά την απόκρουση του Φορτίν, ήρθε το 0-1 και εκεί το παιγνίδι της πρόκρισης τελείωσε. Είναι πολύ σημαντικό που κρατήσαμε το θετικό αποτέλεσμα σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιγνίδι».

Οι φάσεις και τα γκολ:

4' Ο Κίσελα σούταρε από πλάγια δεξιά, αλλά σε ετοιμότητα ο Φορτίν μπλόκαρε τη μπάλα.

6' Ο Κούντελα έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Δημητρίου και βγήκε έξω σε κόρνερ.

27' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας, με σουτ του Κίνγκσλεϊ, ωστόσο, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μίλερ.

29' Ο Πρίσο μπήκε στην περιοχή, από πλάγια δεξιά, έκανε και το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

37' Ο Λίνσεν επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω, μακριά από την αντίπαλη εστία.

38' Μακρινό σουτ του Κούλιτς, αλλά αδύναμο και ο Φορτίν μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

43' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Γκονσάλο Γκαρσία με μακρινή μπαλιά έβγαλε τον Πρίσο γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Καμερουνέζος πλάσαρε υποδειγματικά τον Μίλερ στην κλειστή του γωνιά για το 1-0.

45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κούμπεκ πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Χραμόστα να παίρνει τη θέση του Κούλιτς.

51' Ο Ντε Κλερ ανέτρεψε τον Ρέζνιτσεκ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο με την άσπρη βούλα.

51' Γκολ για την Μλάντα. Ο Ρέζνιτσεκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1.

61' Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Γκόμες να αντικαθιστά τον Κίνγκσλεϊ.

64' Αλλαγή για την Μλάντα. Έξω ο Ζάχουστελ, μέσα ο Ταμπόρσκι.

65' Ο Πρίσο έκανε το σουτ, αλλά ο Μίλερ απέκρουσε τη μπάλα με τα πόδια.

65' Κίτρινη κάρτα στον Οπιέλα.

67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκονσάλο Γκαρσία, μέσα ο Σκοπελίτης.

68' Κίτρινη κάρτα στον Κίσελα.

71' Ο Οπιέλα επιχείρησε το σουτ, έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σκοπελίτη και επέστρεψε στον Σλοβάκο ποδοσφαιριστή, και με νέο σουτ την έστειλε ψηλά έξω.

74' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες.

75' Γκολ για την Μλάντα. Ο Κίσελα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ντε Κλερ και στη συνέχεια ο Στόχανζλ από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

77' Ο Πρίσο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γιάνιτσεκ και ο διαιτητής σφύριξε αμέσως πέναλτι.

77' Γκολ. Ο Μρντάκοβιτς ευτόχησε στην εσχάτη των ποινών και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα.

82' Δεύτερη κίτρινη στον Πρίσο και αποβολή.

83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Λίνσεν μέσα ο Ντίμεχ.

90+1' Μακρινό σουτ του Οπιέλα, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

90+3' Ο Ρόλκο έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Φορτίν με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Συνθέσεις:

Μλάντα (Κούμπεκ): Μίλερ, Γιάνιτσεκ, Ρόλκο, Σιρλ, Κίσελα, Κούλιτς, Στόχανζλ, Ρέζνιτσεκ, Κούντελα, Οπιέλα, Ζάχουστελ.

ΑΕΚ (Κάανεν): Φορτίν, Δημητρίου, Χόφλαντ, Σεράν, Ντε Κλερ, Λίνσεν, Φαν Ντάικ, Πρίσο, Γκονσάλο, Κίνγκσλεϊ, Μρντάκοβιτς.

Διαιτητής: Ρασμούσεν
Βοηθοί: Σόντερμπι, Ριξ
Τέταρτος: Κριστόφερσεν