Πρεμιέρα με λευκή ισοπαλία…

Η ομάδα μας κατάφερε χθες 29/8 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος να κρατήσει αλώβητη την έδρα μας και να συμβιβαστεί με μια λευκή ισοπαλία. Σε μια αναμέτρηση όπου κυριάρχησε η τακτική και η δύναμη η ομάδα μας κυνήγησε τη νίκη και το τρίποντο, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν στο πρώτο 45λεπτο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, και τους τερματοφύλακες, Φορτίν και Κίσσα, να πρωταγωνιστούν σε δύο φάσεις, όπου με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησαν ανέπαφη την εστία τους. Συγκεκριμένα, στο 14', μετά από σέντρα του Μαντούκα, ο Αίλτον έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως ο Φορτίν απογειώθηκε και απέκρουσε την μπάλα. Η μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ σημειώθηκε στο 44' όταν ο Λίνσεν επιχείρησε κεραυνοβόλο σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Κίσσας με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε την μπάλα.
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ, ωστόσο η τακτική και η μεσοαμυντική λειτουργία των δύο ομάδων, δεν έφερε καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 64' και 85’ οι δύο προπονητές φρέσκαραν την επιθετική πνοή της ομάδας τους, με είσοδο Χαραλαμπίδη, Γιάχιτς και Μιρτάκοβιτς, Κίνγκσλεϊ ωστόσο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στην εικόνα της αναμέτρησης.

Οι φάσεις του αγώνα:
90+1' Σουτ του Κίνγσλει, κοντράρει και κόρνερ
90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
85' Κίνγσλει αντί Γκαρσία
84' Σουτ του Μρντάκοβιτς άουτ
82' Πάσα του Σολάρι στον Τρισκόφσκι εντός περιοχής αλλά ο Δημητρίου διώχνει
81' Σε καλή θέση ο Πρίσο αλλά του φεύγει το κοντρόλ και ο Κίσσας μαζεύει
79' Σολάρι αντί Μαρσίνιο
77' Σουτ του Γκαρσία μόλις άουτ
76' Ο Γκόμες στη θέση του Παύλου
67' Κίτρινη στον Ντε Κλερ
64' Σκοπελίτης έξω, Μρντάκοβιτς μέσα
63' Χαραλαμπίδης αντί Μαντούκα και Γιάχιτς αντί του Μοράις
60' Σχόλιο: Μετά τα νεύρα ανέβηκε ο ρυθμός στον αγώνα χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Ετοιμάζουν τις αλλαγές τους οι προπονητές
55' Κίτρινη στον Σκοπελίτη και τον Μοράις
53' Φάουλ του Μοράις στον Φαν Ντάικ και προκαλούνται νεύρα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές με τον Πορτογάλλο να διαμαρτύρεται πως έπεσε μόνος του ο Ολλανδός
48' Κίτρινη στον Κόντη
44' Σουτ του Λίνσεν, αποκρούει με το ένα χέρι ο Κίσσας
41' Κίτρινη στον Δημητρίου
37' Κίτρινη στον Πίντο
30' 1-2 Τρισκόφσκι Αίλτον  με τον Σκοπιανό να σουτάρει, ο Φορτίν απέκρουσε και στην επαναφορά ο Αίλτον πλασάρει με τον Φορτίν και πάλι να σώζει
28' Κίτρινη στον Πρίσο
25' Φάουλ του Παύλου η μπάλα σκάει στο έδαφος και ο Κίσσας με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει
24' ΄Κίτρινη στον Ζόρζ
21' Σέντρα του Παύλου ο Πρίσο προσπαθεί να κατεβάσει με το στήθος αλλά του φεύγει η μπάλα και η ευκαιρία χάνεται
14' Πίντο στον Μαντούκα αυτός κάνει τη σέντρα και ο Αίλτον με κεφαλιά αναγκάζει τον Φορτίν να αποκρούει στη δεξιά γωνία της εστίας του. Ακολούθως ο Αίλτον από κοντά αστοχεί
10' Σουτ του Γκαρσία αποκρούει ο Κίσσας
7' Μόνος ο Γκαρσία τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:
ΑΕΚ (Τον Κάανεν): Φορτίν, Ντε Κλερ, Δημητρίου, Ντίμεχ, Μουρίγιο, Λίνσεν, Σκοπελίτης (64' Μιρτάκοβιτς), Φαν Ντάικ, Παύλου (76' Γκόμεζ), Πρίσο, Γκαρσία (85' Κίνγκσλεϊ).

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Κίσσας, Μποαβεντούρα, Πουρσαϊτίδης, Πάολο Ζόρζε, Κόντης, Μοραίς (64' Γιάχιτς), Πίντο, Μαρσίνιο (80' Σολάρι), Μαντούκα (64' Χαραλαμπίδης), Τρισκόφσκι, Αίλτον.