Μπορούσε για τη νίκη, πήρε το βαθμό!

Η ομάδα μας ήταν πολύ κοντά στη πρώτη της νίκη και να πάρει το τρίποντο αλλά εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Στεάουα Βουκουρεστίου πανηγύριζοντας τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση. Στο 58ο λεπτό ο Μιρντάκοβιτς με όμορφο κοντινό σουτ έδωσε προβάδισμα, αλλά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν εφτά λεπτά αργότερα με τον Κοστέα. Οι φιλοξενούμενοι από το 82’ αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπραντάν. Στο 86’ και μετά την αποβολή του Μπραντάν, η ομάδα μας έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, εάν ο Γκόμεζ ήταν πιο ψύχραιμος και στη φάση που  βρέθηκε φάτσα με τον Στάνκα, τον οποίο προσπάθησε να νικήσει με εξωτερικό φάλτσο, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα των Ρουμάνων.

Φάσεις και γκολ:

06' Τάτου το σουτ, η μπάλα έξω
19' Πρισό το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
26' Μπραντάν την κεφαλιά, Φορτίν δύσκολα σε κόρνερ
45' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πρισό απέναντι από τον Στάνκα, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Ρουμάνο τερματοφύλακα
Επανέναρξη αγώνα
52' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκόμες στη θέση του Γκαρσία
53' Τανάσε το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
55' Κίτρινη στον Σκοπελίτη
58' Γκολ! Μιρντάκοβιτς το κοντινό σουτ η μπάλα στα δίκτυα 1-0 για την ΑΕΚ
59' Αλλαγή ΑΕΚ. Πιντάδο στη θέση του Κίνγκσλεϊ
63' Μιρντάκοβιτς την κεφαλιά, η μπάλα μόλις έξω
65' Γκολ! Τραγικό λάθος από τον Ντίμεχ, Κοστέα απέναντι από τον Φορτίν πλασάρει εύστοχα και 1-1
66' Αλλαγή Στεάουα. Μαρτίνοβιτς στη θέση του Εμεχάρα
73' Αλλαγή ΑΕΚ. Παύλου στη θέση του Μιρντάκοβιτς
75' Αλλαγή Στεάουα. Κοστέα στη θέση του Τανάσε
78' Κίτρινη στον Μπραντάν
82' Κόκκινη στον Μπραντάν 2η κίτρινη)
84' Κίτρινη σε Πιντάδο και Πρεπελίτα
86' Γκόμεζ μόνος πλασάρει πάνω στον Στάνκα
88' Κίτρινη στον Δημητρίου

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Κάανεν): Φορτίν, Δημητρίου, Ντε Κλερ, Λίνσεν, Ντιμεχ, Σκοπελίτης, Φαν Ντάικ, Κίνγκσλεϊ (59΄ Πιντάδο), Πρίσο, Γκαρσία (52΄ Γκόμες), Μιρντάκοβιτς (73΄ Παύλου).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Λέβι): Στάνκα, Εμεχάρα (66΄ Μαρτίνοβιτς), Ίλιεφ, Μπραντάν, Γκάρντος, Μ. Κοστέα, Τανάσε (76΄ Φ. Κοστέα), Πρεπελίτα (90΄+3΄ Μπισφάλβι), Λατοβλέβιτσι, Μπουρτσεάνου, Τάτου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκοπελίτης(2η), Πιντάδο, Δημητρίου – Πρεπελίτα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπραντάν (2η κίτρινη)