Η AΕΚΑΡΑ ΜΑΣ... ΕΥΡΩΠΑΙΑ!

Η ομάδα μας σημείωσε χθες 25/8 στο Αντώνης Παπαδόπουλος την 3η διαδοχική πρόκριση και σήμερα θα βρεθεί στην κληρωτίδα με τις υπόλοιπες ομάδες που θα συμμετάσχουν στους ομίλους του Europa League.

Διακριθέντες σε αυτή τη θριαμβευτική- ιστορική  πρόκριση άπαντες. Ποδοσφαιριστές, τεχνική ηγεσία, και φίλαθλοι που μετέτρεψαν το «Αντώνης Παπαδόπουλος» σε καυτή έδρα. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε αποφασιστική από τα  πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλοντας πάρα πολύ αυτή τη πρόκριση και επικράτησε της πρωταθλήτριας Νορβηγίας Ρόζενμποργκ με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Φαν Ντάικ με ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (21΄ 54΄). Παρά το ότι οι Νορβηγοί μείωσαν στο 68ο με τον Χένρικσεν η ομάδα μας  κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το γκολ της Ρόζεμποργκ και δεν κινδύνεψε μέχρι το τέλος του αγώνα. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα μας ήταν απλά ανώτερη από τη Ρόζενμποργκ και κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση να γίνονται  όλοι ένα  μέσα στο γήπεδο και επίσης όλοι στις κερκίδες  να πανηγυρίζουν την ιστορική  μας είσοδο στους ομίλους του Europa League.

LIVE

69′ Σουτ του Γκαρσία από καλή θέση αλλά η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.
67! ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ! Ο Χέρικσεν απο κοντά μειώνει σε 2-1.
53′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Φαν Ντάικ εκτελεί αύστοχα και διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΚ.
52′ Πέναλτι για την που κερδίζει ο Πρσο.
Τέλος Α’ μέρους
45′ Γκολ για την ΑΕΚ αλλά ακυρώνεται σωστά ως οφσαιντ.
34′ Απευθείας εκτέλεσης φάουλ από τον Φαν Ντάικ, αλλά η μπάλα περνά λόγο έξω.
34′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μρντάκοβιτς αποχωρεί με πόνους στη μέση και τη θέση του παίρνει ο Κούλλης Παύλου.
21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Φαν Ντάικ και ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Λαρνακας
20′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Μρντάκοβιτς
19′ Διαγώνιο σουτ του Πρίκα, αλλά η μπάλα περνά έξω.
17′ Πλασέ του Φαν Νταικ από καλή θέση, αλλά η μπάλα περνά λίγο έξω.
16′ Σουτ του Ρόνινγκ από το ύψος του πέναλτι και ο Φορτίν αποκρούει με διπλή προσπάθεια.
9′ Σουτ του Γκαρσία από καλή θέση αλλά η μπάλα περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.
6′ Σουτ του Πρίκα μέσα από τη περιοχή, αλλά αποκρούει σταθερά ο Φορτίν.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Τον Καάνεν): Φορτίν, Ντε Κλερ, Χόφλαντ, Μουρίγιο, Δημητρίου, Φαν Ντάικ, Σκοπελίτης(76′ Άλφα), Μρντάκοβιτς(34΄Παύλου), Γκαρσία, Πρίσο, Κίνγκσλεϊ(79′ Μυτίδης).
Ρόζενμποργκ (Γιαν Γιόνσον): Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντορσίν, Ρόνινγκ, Λάγκο, Ισσά, Χένρικσεν, Ντόκαλ, Βίνσνες, Σβένσον, Πρίκα.