Θρυλική πρόκριση Πετρολίνα ΑΕΚ στην τετράδα των play offs

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε για δεύτερη φορά (πέτυχε δυο νίκες, έναντι μιας του αντιπάλου) το Cytavision ΑΠΟΕΛ με 88-66 σε αγώνα που έγινε στην Αίθουσα «Κίτιον» την Δευτέρα (5 Μαρτίου), για την προημιτελική φάση των πλέι οφς του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ κατηγορίας και πέρασε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό στην Αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας» το Σαββάτο (10 Μαρτίου). Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από 800 φίλαθλοι.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, που πήρε δίκαια τη νίκη, ο Ιάκωβος Παντελή που πέτυχε 22 πόνους, πήρε 5 ρημπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Καλύτερη η Πετρολίνα ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Φίσερ να σκοράρει (8 πόντοι) προηγήθηκε με 23-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος συνέχισε να είναι καλύτερη, ενώ ο Φίσερ βρήκε συμπαραστάτες τους Γκαρσία και Παντελή. Το διάστημα αυτό έκλεισε με τη γηπεδούχο προηγούμενη με σκορ 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος, ήταν κυρίαρχος. Συνέχισε σε καλό ρυθμό, κυρίως επιθετικά και προηγήθηκε με 59-45, 1΄.53΄΄ πριν το τέλος. 1΄.06΄΄πριν το τέλος το σκορ έγινε 61-46. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 62-46 για τη γηπεδούχο. Η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε μόνο 11 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Με ένα σερί 5-0 άρχισε η γηπεδούχος το τελευταίο δεκάλεπτο και το σκορ γίνεται 67-46, ένα λεπτό μετά την έναρξη. Σειρά των φιλοξενουμένων για σερί 5-0. Το σκορ γίνεται 67-51, 6΄.19΄΄ πριν το τέλος. Η συνέχεια όμως ανήκε στη γηπεδούχο. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 71-51. Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του αγώνα με σκορ 88-66.

Αποβλήθηκαν από τον αγώνα οι Γκαρσία και Νεοφύτου. Ο παίκτης της Πετρολίνα ΑΕΚ, επάνω στη φάση «αγκάλιασε» τον παίκτη του Cytavision ΑΠΟΕΛ, εμποδίζοντας τον και αυτός τον απώθησε, (2΄.51΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Δεκάλεπτα: 23-13, 43-35, 62-46, 88-66.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Παντελή 22 (3), Χαρτ 3(1), Καρίμ 9(1), Χάρισον 10, Κάντιτς 6(1), Σούμποτιτς 4, Μακάντα, Γκαρσία 11, Γεωργίου 3(1), Φίσερ 20(3).

Cytavision ΑΠΟΕΛ (Λ. Γαβριήλ): Χόκινς Αντεγκμπόι 8(2), Μάντιτς16(2), Νεοφύτου 2, Ραντόγεβιτς 2, Τ.Τζόνσον 4, Κάφι 5, Κασκίρης 2, Μακέι 4, Γιοβάνοβιτς 12, Σιμς 11(1).

Μετά τον αγώνα ο Αναπληρωτής Πρόεδρος των νικητών Χάρης Νικολάου ανέφερε: « Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη που μας οδήγησε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουμε τον Κεραυνό. Η ομάδα μας έδειξε και απόψε για μια ακόμη φορά τη φετινή της δυναμικότητα. Ευχαριστούμε τον κόσμο και περιμένουμε ακόμη περισσότερη προσέλευση στην ημιτελική φάση. Περιμένουμε τη δύσκολη συνέχεια, ξέροντας πολύ καλά την αξία του Κεραυνού».