Πετρολίνα ΑΕΚ: Σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ

Σπουδαία νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, που επικράτησε με 74-69 του ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας.

Η ομάδα μας πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι που θα κρίνει την συνέχεια της ευρωπαϊκής της πορείας, στην έδρα της Σιγκάλ Πρίστινα (Τρίτη 01/12, 19:00).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο, με την ομάδα μας να κάνει καλό δεύτερο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και να αποκτά διαφορά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα είχε διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ. Στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε ντέρμπι, ωστόσο η ομάδα μας είχε τις απαντήσεις και πανηγύρισε στο τέλος την νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η αναμέτρηση διακόπηκε, αφού έσπασε η μπασκέτα μετά από κάρφωμα του Brezec.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Vaughn με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Brezec με 15 και Τρισόκκας με 13 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 22 πόντους σκόραρε ο Dubois και 19 πόντους ο Κουννάς.

Την επόμενη αγωνιστική (5η) στο πρωτάθλημα η ομάδα μας ταξιδεύει στην Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια (Σάββατο 05/12).