Πετρολίνα ΑΕΚ: Σούπερ πρωταθλήτρια για 6η φορά!

Το 6ο συνολικά Super Cup στην ιστορία της και 5ο την τελευταία 10ετια πανηγύρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, κερδίζοντας την Ανόρθωση με 60-58 στον αγώνα του ΟΠΑΠ Super Cup, που έγινε απόψε στο Κίτιον.

Το πρώτο τρόπαιο της φετινής καλαθοσφαιρικής σεζόν είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Παρά τις απουσίες των Χριστοδούλου, Συμιτζή και Σιζόπουλου, η oμάδα μας ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου, την οποία έκλεισε στο +1. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, όμως στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και να προηγηθούν με 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν εμφανίστηκαν ιδιαίτερα παραγωγικές στην επίθεση, με την ομάδα μας να μένει στο -4. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να εμφανίζεται ψύχραιμη και να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα. Καθοριστικό το τρίποντο του αρχηγού Παντελή στα 49 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 36-43, 44-48, 60-58

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 20 (1), Brown 13, Hunt 9 (1), Παντελή 6 (1), Μαντοβάνης, Jones 10, Γεωργίου, Στυλιανού, Λοϊζίδης 2, Τσουλούπας.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Τalton 12 (3), Μαραγκός 2, Muosa 3 (1), Horton 11 (1), Skinner 7 (1), Τaylor 8, Τρετιάκοβ 2, Ελευθερίου 2, Βάρσος 9, Τομπάζος 2.