Πετρολίνα ΑΕΚ: Νίκησε και... κλείδωσε την 2η θέση

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο (72-51) στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Κεραυνό στο Κίτιον, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας.

Η ομάδα μας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και ουσιαστικά... κλείδωσε την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο έχοντας να ξεπεράσει την απουσία του Παντελή (δεν αγωνίστηκε καθόλου), αλλά και την ατυχία με τον τραυματισμό του Baptiste.

Μάλιστα η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στις πρώτες δύο περιόδους, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στα τέλη της τρίτης περιόδου ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και στην τέταρτη περίοδο ανέβασε ακόμη περισότερο την διαφορά, επικρατώντας στο τέλος με 21 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (19η) η ομάδα μας θα ταξιδέψει στην Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την ΕΘΑ.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Harper με 20 πόντους, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Brezec. Για τους φιλοξενούμενους 14 πόντους σημείωσε ο Diggs.

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-37, 48-44, 72-51.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)
(5/7β., 23/39δ., 7/20τρ., 24-10ρ., 14ασ., 13κλ., 4κ., 17λ.): Harper 20 (2/6τρ., 10ρ.), Brezec 17, Κοιλαράς, Petrovic 11 (3), McFadden 8 (1), Κασκίρης, Πασιαλής, Dyren 9 (1), Λεοντίου, Baptiste, Παλάλας 7.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Γιώργος Καλαφατάκης)
(11/16β., 14/37δ., 4/15τρ., 20-11ρ., 6ασ., 11κλ., 19λ.): Ντιγκς 14, Jonhnson 7, Πηλαβάς 4, Μιχαήλ, Παντούρης 10 (2), Biggs 8, Bogavac 2, Θεοχαρίδης, Krupalija 6 (2).