Πετρολίνα ΑΕΚ: Nίκη και 1-0 στην τελική σειρά!

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα που απαιτείται για την κατάκτηση του τίτλου έκανε απόψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να κερδίζει με 71-63 τον Κεραυνό στο Κίτιον στον πρώτο τελικό της ΟΠΑΠ Basket League. Πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες και ο δεύτερος τελικός διεξάγεται την Τρίτη (17/05, 19:30) στο κλειστό του Στροβόλου.

Με την θερμή συμπαράσταση του κόσμου η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (24-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας με βελτιωμένη άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά και να προηγηθεί με 4 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ειδικότερα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ή ομάδα μας διαχειρίστηκε με ψυχραιμία το προβάδισμα και κατέκτησε το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 39-44, 55-51, 71-63