Πετρολίνα ΑΕΚ-Κεραυνός Στροβόλου 72-82

Η Πετρολίνα ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Κεραυνό στον τελικό Κυπέλλου ECOMMBX ΟΠΑΠ Basket League, όπου και ηττήθηκε με 82-72.

Ο τελικός του Final Four στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας εμφανίστηκε αρκετά... νευρική και έμεινε 9 πόντους πίσω από τον αντίπαλο. Η ομάδα μας συνέχισε να είναι άστοχη μέχρι και τα μισά του δεύτερου δεκαλπτου, όταν και άρχισε να... ξεμπλοκάρει επιθετικά και να μειώσει γρήγορα μέχρι τους 3 πόντους. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα μας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και μάλιστα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5. Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να εναλλασσονται το προβάδισμα. Πιο ψύχραιμοι, με πλεονέκτημα στα ριμπάουντ και με σωστές επιλογές οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, κατέκτησαν τον τίτλο του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-34, 53-48, 72-82

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 16 (2), Adway 2, Σιμιτζής 8, Brown 14 (1), Μαντοβάνης, Bishop 15 (2), Σιζόπουλος 12 (2), Παντελή 5 (1)

Kεραυνός Στροβόλου (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 13 (1), Στυλιανού 2, Crockett 16 (1), Raynolds 8 (1), Taylor 7, Chandlers 14 (1), Πσσιαλής 6 (1), Τίγκας 16 (3)