Πετρολίνα ΑΕΚ-Jonava CBet 84-95

5η αγωνιστική στους ομίλους του FIBA Europe Cup, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Λιθουανική Jonava CBet  στο Κίτιον και να χάνει με 95-84. Η ομάδα μας έμεινε στις 2 νίκες μετά από 5 παιχνίδια στον 3ο όμιλο, ενώ την 6η και τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Karhu Basket στην Φινλανδία (Τετάρτη 22/11, 18:30).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας στο -5, ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9 πόντους, όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει στον 1 πόντο, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή και να παρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-48, 58-67, 84-95.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Brown 28 (2), Hollingsworth 12 (1), Hunt 15, Jones 20, Παντελή 6, Griffin, Μαντοβάνη 2, Σιμιτζής, Σιζόπουλος 1

Jonava CBet (Virginijus Seskus): Hughes 11, Jogela 13 (1), Kreismontas 3, Lewis 14 (3), Micovic 14 (2), Gandia 9 (2), Marelja 24 (4), Seskus 7