Πετρολίνα ΑΕΚ: Ηττήθηκε αλλά εξακολουθεί να προηγείται στην τελική σειρά

Δεν τα κατάφερε η Πετρολίνα ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 96-87 στον τρίτο τελικό της ΟΠΑΠ Basket League με αντίπαλο τον Κεραυνό στον Στρόβολο, ωστόσο εξακολουθεί να προηγείται με 2-1 στην σειρά των τελικών. Ο τέταρτος τελικός διεξάγεται την Τετάρτη (17/05, 19:30) στο Κίτιον, με την ομάδα μας να θέλει άλλη μία νίκη για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του νταμπλ στην φετινή καλαθοσφαιρική σεζόν.

Η αναμέτρηση στο κλειστό «Κώστας Παπαέλληνας» ήταν αρκετά αμφίρροπη, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, ενώ το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και πάλι ισόπαλες στο σκορ (46-46). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να εναλλάσσονται το προβάδισμα, με τον Κεραυνό να προηγείται τελικά με 6 πόντους. Το καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο είχε και πάλι συναρπαστική εξέλιξη, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται πιο ψύχραιμοι και να έχουν καλύτερες επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-46, 70-64, 96-87

Κεραυνός Στροβόλου (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 19 (1), Μιχαήλ 3, Στυλιανού 16 (4), Thomas 15 (3), Krubally 17, Mishula 12 (2), Πασιαλής 2, Τίγκας 12 (2)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 3 (1), Brown 30, Hunt 13, Κορωνίδης 3 (1), Μαντοβάνης 3, Σιζόπουλος 15 (3), Μανωλόπουλος 5 (1), Παντελή 8, Gresham 7