Πετρολίνα ΑΕΚ: Ήττα στο φινάλε στο Σούπερ Καπ

Προσπάθησε για το πρώτο τρόπαιο της σεζόν η Πετρολίνα ΑΕΚ, ωστόσο η ομάδα μας δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 82-74 από τον Κεραυνό στον αγώνα του ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ που έγινε στο Κίτιον.

Το πρώτο τρόπαιο της φετινής καλαθοσφαιρικής σεζόν κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να... πληρώνει μεταξύ άλλων και την ταυτόχρονη απουσία των Μαντοβάνη και Μανωλόπουλου.

Μικρές οι διαφορές, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο κρίθηκε με απόλυτη ισορροπία και ισοπαλία 22-22, ενώ η ομάδα μας έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο στο -4 και το τρίτο στο -6. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έμεινε μέχρι και 12 πόντους πίσω στο σκορ, κατάφερε να μειώσει στους 5, χωρίς όμως κάτι περισσότερο μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-45, 56-62, 74-82.