Πετρολίνα ΑΕΚ: Ήττα στην πρώτη μάχη με την Σκάιλαϊνερς

Παρά την προσπάθεια που έγινε από όλους η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αποφύγει την βαριά ήττα με 83-60 στην έδρα της Φράπορτ Σκάιλαϊνερς, με την πανίσχυρη γερμανική ομάδα να αποκτά προβάδισμα με 1-0 στην σειρά για την φάση των 16 του FIBA Europe Cup.

Το δεύτερο παιχνίδι διεξάγεται την μεθεπόμενη Τετάρτη (24/02, 20:30) στο Κίτιον, με την ομάδα που θα πάρει δύο νίκες να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Σε περίπτωση που η ομάδα μας κερδίσει στο 2ο παιχνίδι και φέρει την σειρά στα ίσα, τότε το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί και πάλι στην Φρανκφούρτη.

Η ομάδα μας ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο, όμως η συνέχεια ανήκε στην γερμανική ομάδα που απέκτησε διαφορά ασφαλείας από την δεύτερη περίοδο και έπειτα και την συντηρούσε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Bowman με 14 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Doornekamp σημείωσε 19 πόντους.

Για το πρωτάθλημα ακολουθεί την Κυριακή (21/02) το εκτός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο τον Κεραυνό.