Πετρολίνα ΑΕΚ: Ήττα στην παράταση στον τελικό Κυπέλλου

Δεν τα κατάφερε αυτή την φορά η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να χάνει με 90-87 στην παράταση, στον μεγάλο τελικό του Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών "Νεόφυτος Χανδριώτης.

Ο τελικός είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ να χάνει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του καλαθοσφαιρικού μας τμήματος.

Η ομάδα μας όπως και στον ημιτελικό δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με διαφορά σκορ 14 πόντων. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο το ΑΠΟΕΛ εμεταλλευόμενο και την αστοχία στις ελεύθερες βολές κατάφερε να ισοφαρίσει και να στέιλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γαλαζοκίτρινοι εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι σε σχέση με την δικιά μας ομάδα και πανηγύρισαν στο τέλος την νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Σπουδαίο παιχνίδι από τον Brezec που σημείωσε 31 συνολικά πόντους, ενώ για τους νικητές ο Biggs ήταν ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους.