Πετρολίνα ΑΕΚ: Ήττα στην Αυστρία

Ιδανική αυτόχειρας αοποδείχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να χάνει με 68-60 στην έδρα της Μαγκνόφιτ Γκέσινγκ, πληρώνοντας το κακό τελευταίο ππεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο πρώτο 10λεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 15-15. Σταδιακά η ομάδα μας έβρισκε λύσεις επιθετικά, τόσο από την περιφέρεια, όσο και κάτω από το καλάθι και κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμη και με διαφορά έξι πόντων, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο, στο +3 (32-35). Στην 3η περίοδο η ομάδα μας συνέχισε από εκεί που έμεινε και είχε διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά ακόμη και στο +11, όμως τα τελευταία πέντε λεπτά αποδείχθηκαν καταστροφικά. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-1 και πανηγύρισαν στο τέλος την νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βαρέζε κέρδισε 94-63 την Τσμόκι Μινσκ.

Την 2η αγωνιστική η ομάδα μας θα υποδεχθεί την Βαρέζε στο Κίτιον (Τετάρτη 06/01). Επιστρέφοντας στην Κύπρο θα υποδεχθεί την Ομόνοια στο Κίτιον για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου (Σάββατο 19/12, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 17-20, 11-12, 25-13

Μαγκνόφιτ Γκέσινγκ: Koch 2, Soldo 3, Lanegger8, Jandrasits, Klepeisz4, Gaspar, Ernst, Burgess 9, Wright 16, Watts 19, Larson 7.

Πετρολίνα ΑΕΚ: Παλάλας 6, Brown 4, Brezec 12, Κοιλαράς, Petrovic 2, McFadden 17, Garcia, Τρισόκκας, Bowman 5, Παντελή 4.