Πετρολίνα ΑΕΚ: Ήττα αλλά παραμένει στο κόλπο

Την ήττα με 87-82 στην Ρουμανία από την Ενέργκια γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, σε αγώνα στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 11ου ομίλου του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα μας πάντως παρά την ήττα της παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης και θα διεκδικήσει την νίκη στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, με αντίπαλο την Σίγκάλ Πρίστινα στο Κόσοβο (Τρίτη 01/12, 19:00).

Οι καλαθοσφαιριστές του Λίνου Γαβριήλ παρουσίασαν πάρα πολύ καλή εικόνα και ουσιαστικά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, αφού ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσαν στους τρεις πόντους. Πιο ψύχραιμη όμως η ομάδα από την Ρουμανία κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο McFaffen ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας και της αναμέτρησης με 29 πόντους, ενώ ο Brezec πρόσθεσε άλλους 17. Για τους φιλοξενούμενους o Diggs και Mack σημείωσαν από 14 πόντους.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου με την Αστάνα να υποδέχεται την Σιγκάλ διεξάγεται αύριο (25/11).

Η ομάδα μας επιστρέφει στην Κύπρο και την Παρασκευή (27/11, 19:00) την περιμένει το πολύ μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ στο Κίτιον.