Πετρολίνα ΑΕΚ: "Έσπασε" την έδρα και 1-0 στις νίκες

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε την σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας η Πετρολίνα ΑΕΚ, μετά την νίκη της με 69-67 στην έδρα του ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα μας "έσπασε" το πλεονέκτημα έδρας του ΑΠΟΕΛ στην εξαιρετική αναμέτρηση που έγινε σήμερα Μεγάλη Πέμπτη στο Λευκόθεο, με την σειρά να μεταφέρεται στο Κίτιον την ερχόμενη Τρίτη (14/04).

Η αναμέτρηση στο Λευκόθεο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα στις δύο πρώτες περιόδους, με την αντίδραση της ομάδας μας να έρχεται στην τρίτη περίοδο όταν και προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους 11 πόντους, είδε τους γηπεδούχους να την... ροκανίζουν άμεσα, αλλά είχε τις λύσεις και τις απαντήσεις για να κρατήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας o Harper με 26 πόντους, ενώ από 13 πόντους σημείωσαν οι Brezec και McFadden. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Παλάλας λόγω τραυματισμού. Από πλευράς των γαλαζοκιτρίνων πρώτος σκόρερ ήταν ο Roberson με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Evans με 17.

Δεκάλεπτα: 22-14, 36-29, 47-51, 67-69.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπολος)
(14/21β., 16/42δ., 7/27τρ., 35-12ρ., 11ασ., 4κλ., 5κ., 8λ.): Roberson 18 (3), Evans 17 (3/5τρ., 12ρ.), Woods 8, Σιζόπουλος 3, Κούννας 2, Tutt 4, Cup 4, Κακιούζης 11 (1).

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)
(13/21β., 16/42δ., 8/25τρ., 35-11ρ., 10ασ., 3κλ., 3κ., 8λ.): Harper 26 (2/5τρ., 10ρ.), Brezec 13, Κοιλαράς, Petrovic 9 (2), ΜcFadden 13 (3), Dyren 8 (1), Baptiste, Παντελή.