Πετρολίνα ΑΕΚ: Διπλό στο Παραλίμνι και 2-0 στην ημιτελική σειρά

Νικηφόρο πέρασμα από την έδρα της ΕΝΠ πραγματοποίησε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να κερδίζει με το εντυπωσιακό 95-71 και να παίρνει προβάδισμα με 2-0 στις νίκες στην ημιτελική σειρά της ΟΠΑΠ Basket League η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Πλέον η ομάδα μας χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, με τον τρίτο ημιτελικό να διεξάγεται την Πέμπτη (05/05, 20:00) στο Κίτιον.

Η αναμέτρηση στη «Αίθουσα Παραλιμνίου» βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο (22-22), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας πήρε τα ηνία και το προβάδισμα στο σκορ. Ακόμη πιο παραγωγική η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και έφτασε στο +19 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν και να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-48, 59-78, 71-95