Πετρολίνα ΑΕΚ: Άνετη νίκη και 2-1 στην τελική σειρά!

Το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε απόψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να κερδίζει με 77-55 τον Κεραυνό στο Κίτιον στον τρίτο τελικό της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα μας πήρε και πάλι προβάδισμα με 2-1 στις νίκες και χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα. Ο τέταρτος τελικός διεξάγεται την Τρίτη (24/05, 19:30) στο κλειστό του Στροβόλου.

Μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα και με την θερμή συμπαράσταση του κόσμου, η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 και το δεύτερο στο +11. Μετά από ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα η ομάδα προηγήθηκε 24 πόντους και πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει την δεύτερη της νίκη στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-27, 64-40, 77-55