ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα-Πετρολίνα ΑΕΚ 85-86

Πράξη δεύτερη στην ημιτελική φάση των πλέι-οφ της ΟΠΑΠ Basket League, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να αντιμετωπίζει το ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο και να κερδίζει με 86-85 κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Η ομάδα μας απέχει πλέον μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, με τον τρίτο ημιτελικό να διεξάγεται την Τετάρτη (08/05) στο Κίτιον.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να να μπαίνει σε θέση οδηγού από εκείνο το σημείο και έπειτα. Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προσπεράσουν 5 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο η ομάδα μας διατήρησε την ψυχραιμία της και πήρε την σπουδαία νίκη στο φινάλε. Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Brown (31 πόντοι, 10/10 βολές, 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 37-45, 59-63, 85-86

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 31 (3), Κοιλαράς 3 (1), Γεωργακούδης, McKinnis 19, Nottage 7 (2), Γιανναράς 10 (1), Παπαμιχαήλ 8 (2), Σολωμού, Πυρίλλης, Galloway 7,

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 12, Brown 31 (3), Patton 4, Παντελή, Μαντοβάνης, Bishop 14, Σιμιτζής 18 (4), Σιζόπουλος 7 (1).