ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

FC Dinamo Minsk-AEK 1-1

A+ A A-
03 Αυγ 2017

Την πρόκριση της στα πλέι-οφ του Europa League εξασφάλισε η ομάδα μας, μετά την ισοπαλία 1-1 στον επαναληπτικό του 3ου προκριματικού γύρου με αντίπαλο την FC Dinamo Minsk στο «Traktor Stadium». Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 14:00 το μεσημέρι της Παρασκευής (04/08).

Η ομάδα μας έκανε πάρα πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, έλεγξε τον ρυθμό και είχε δύο πολυ καλές ευκαιρίες με τον Florian (6', 19') και στην συνέχεια με τον Trickovski (23') και τον Hevel (33'), με τον Mojsov (41') να έχει την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα μας, αφου στο 47' βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Saroka. To πέναλτι υπέδειξε ο Ουαλός διαιτητής, σε μία φάση με πρωταγωνιστές Trickovski και Ostroukh, χωρίς να επιβεβαιώνεται από τον τηλεοπτικό φακό ότι υπήρχε παράβαση. Στην συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε πρωτίστως να κλείσει σωστά τους χώρους και να μην επιτρέψει στην αντίπαλο να απειλήσει με ένα δεύτερο γκολ, ενώ στο 85' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Bykov μετά το φάουλ στον Florian. Στο 93' η ομάδα μας τελείωσε την υπόθεση πρόκριση, με τον Acoran να διασχίζει με την μπάλα σχεδόν όλο το γήπεδο, να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να πετυχαίνει το 1-1.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

FC Dinamo Minsk (Sergei Gurenko): Ignatovich, Kuzmenok, Galovic, Ostroukh, Bykov, Saroka, Karpovich, Khlyobas (70' Nikolic), Noyok, Khvaschinski (46' Lukic), Lekovic (77' Sachivko).

AEK (Imanol Idiakez): Juan Pablo, Αντωνιάδης, Truyols, Mojsov, Catala, Larena, Tete (73' Acoran), Trickovski (83' Murillo), Hevel (62' Tomas), Laban, Florian (90' Μυτίδης).

Διαιτητές: Lee Evans (WAL), Daniel Beckett (WAL), Jonhathon Bryant (WAL), Bryn Markham-Jones (WAL), Hohan Verbist (BEL), Volodymyr Geninson (UKR)

Κίτρινες: Lukic, Saroka, Ostroukh, Bykov / Florian, Truyols, Tete

Κόκκινες: Bykov (2η κίτρινη)

«Είναι μια μεγάλη επιτυχία για μας αυτή η πρόκριση. Σε ένα γήπεδο με ιστορία και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με αυτό. Συναντήσαμε πολλές δυσκολίες μέσα στο παιχνίδι και είμαι πολύ χαρούμενος από την παρουσία μας. Μας κάνει αισιόδοξους για την συνέχεια. Ο αντίπαλος σκόραρε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, αλλά καταφέραμε να κρατήσουμε το σκορ και στο τέλος να ισοφαρίσουμε. Ήταν πολύ δύσκολο το δεύτερο ημίχρονο μετά το πέναλτι αλλά θα μπορούσε να δοθεί και σε εμάς πέναλτι με τον Tete. Γενικότερα όμως και βλέποντας και τα δύο παιχνίδια, η πρόκριση είναι δίκαιη», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.