ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

Bayer 04 Leverkusen-AEK 4-2

A+ A A-
04 Οκτ 2018

Κρίμα για την τεράστια προσπάθεια της ομάδας μας απόψε στην BayArena, χωρίς όμως κέρδος αφού ηττήθηκε με 4-2 από την Bayer 04 Leverkusen.

Με αρκετά γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την ομάδα μας να προσπαθεί να κλείσει σωστά τους χώρους στους επικίνδυνους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων και να ψάξει τις προυποθέσεις για γκολ μέσα από κάποια αντεπίθεση. H πρώτη καλή στιγμή ήταν με τον Trickovski (17'). O Σκοπιανός δεν... λάθεψε στην δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και με ψύχραιμο πλασέ μετά από μπαλιά του Tomas έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 25ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα σε μία από τις τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους (44') με τον τον Havertz να σκοράρει μέσα από την μικρή περιοχή.

Με την ψυχολογία με το μέρος τους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό με τον Alario να χρίζεται σκόρερ από οριακή θέση. H ομάδα μας απείλησε για την ισοφάριση με τον Hevel σε δύο περιπτώσεις (56', 61'), έβαλε πίεση για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο δέχθηκε το 3-1 από τον Alario και πάλι. Ο νεαρός Ράσπας που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του μείωσε σε 3-2 με πολύ ωραίο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Brandt διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Bayer 04 Leverkusen (Heiko Herrlich): Hradecky, S. Bender, Dragovic, L. Bender, Bailey (46' Alario), Wendell, Kohr (83' Jedvaj), Weiser, Havertz (69' Brabdt), Volland, Bellarabi.

AEK (Andoni Iraola): Tono, Igor, Truyols, Mojsov, Acoran, Tomas (67' Tete), Trickovski, Hevel, Cases (82'  Jean Luc), Mikel, Γιάννου (89' Ράσπας).

Διαιτητές: Yevhen Aranovskiy (UKR) (Serhiy Bekker (UKR), Oleksandr Voytyuk (UKR), Oleg Pluzhnyk (UKR), Anatoliy Abdula (UKR), Vitaliy Romanov (UKR)

Kίτρινες: Κohr, Wendell, Bellarabi, Dragovic/ Mikel, Cases, Acoran, Igor

Κόκκινες: -

«Είμαι χαρούμενος για τη συμπεριφορά των παικτών. Τα έδωσαν όλα σήμερα. Υπήρχαν στιγμές που ελέγχαμε το παιχνίδι και σίγουρα κάποια λάθη θα γίνουν. Κλειδί ήταν το πρώτο γκολ αλλά και το δεύτερο που πιστεύω δεν έπρεπε να μετρήσει. Θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε όμως ο τερματοφύλακας τους αρνήθηκε στον Hevel το 2-2 και στη συνέχεια ήρθε το 3-1. Μας πλήγωσαν με τις αντεπιθέσεις. Στη συνέχεια μειώσαμε με τον Ράσπα όμως σκόραραν και 4ο γκολ αφού έπρεπε να ρισκάρουμε. Φεύγουμε χωρίς βαθμούς όμως δώσαμε τα πάντα θα μπορούσαμε να πάρουμε βαθμό ή ακόμα και να κερδίσουμε αυτό το ματς. Πλέον μετά τη δεύτερη αγωνιστική Leverkusen και Ζurich είναι στους 6 βαθμούς. Εμείς θα παλέψουμε για κάθε βαθμό. Προφανώς και έχουν το προβάδισμα όμως εμείς θα δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας και δεν θα παρατήσουμε την προσπάθεια.

Ερχόμενοι στην BayArena έπρεπε να παίξουμε ένα γενναίο παιχνίδι για αυτό και σκοράραμε δύο φορές. Έπρεπε να παίξουμε με αυτό το τρόπο για να έχουμε περισσότερες ευκαιρίες. Όταν κάνεις ευκαιρίες δεν σημαίνει πως δεν θα δεχθείς ευκαιρίες. Μετά το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε ρισκάραμε προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε και δεν τα καταφέραμε. Όταν χάνεις ανεξάρτητα από τις συνθήκες είναι δύσκολο. Νιώθαμε πως μπορούσαμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Είχαμε τις ευκαιρίες μας όμως δεν μπορέσαμε να τις εκμεταλλευτούμε και να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα". Το επόμενο παιχνίδι με τη Λουντογκόρετς θα είναι κλειδί; "Είναι πολύ σημαντικό αφού και οι δύο προερχόμαστε από ήττες. Περιμένουμε ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί είναι πολύ καλή ομάδα. Όμως τώρα δεν σκεφτόμαστε τη Ludogorets αλλά το παιχνίδι με τον Ερμή που είναι πολύ σημαντικό για εμά», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Andoni Iraola.

AJK Group PetrolinaPlus OneMegabetTreppidesRadisson BluZemco GroupMcDonaldsMetroCapnos Airport ShuttleTop Kinisis Ideaseven PUMA