ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

AEK-FC Dinamo Minsk 2-0

A+ A A-
27 Ιουλ 2017

Την νίκη με 2-0 πήρε η ομάδα μας, στο 1ο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League με αντίπαλο την FC Dinamo Minsk στο AEK ARENA. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (03/08) στο Minsk.

Όπως και στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια, έτσι και σε αυτό η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 3' με τον Florian. Στην συνέχεια οι επόμενες καλές στιγμές ήταν με Hevel (15'), Catala (22'), Trickovski (24') για να έρθει τελικά το γκολ τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (42'), με τον Tete να δέχεται την πάσα του Hevel και με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας απείλησε για πρώτη φορά με Florian (64') και στο ίδιο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Hevel. O Oλλανδός μέσος ήταν αυτός που σκόραρε για το 2-0 λίγο αργότερα (70'), με δυνατό σουτ εκτός περιοχής και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποκρούσει. Στην συνέχεια η ομάδα μας απείλησε με τον Larena (77') και Acoran (89'), με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Imanol Idiakez): Juan Pablo, Αντωνιάδης, Truyols, Mojsov, Catala, Larena, Tete (78' Acoran), Trickovski, Hevel (73' Tomas), Laban, Florian (90' Μυτίδης).

FC Dinamo Minsk (JSergei Gurenko): Klimovich, Kuzmenok, Galovic, Ostroukh, Saroka, Noyok, Sachivko, Begunov (46' Karpovich), Khvaschinski (68' Khlyobas), Lekovic, Lukic (73' Nikolic).

Διαιτητές: Petr Ardeleanu (CZE) (Martin Wilczek (CZE), Petr Blazej (CZE), Radek Příhoda (CZE)

Κίτρινες: Sachivko

Κόκκινες: -

«Είμαι ευχαριστημένος. Παίξαμε πολύ καλά. Διαβάσαμε πολύ καλά τον αντίπαλο. Πιστεύω κάναμε πολλές ευκαιρίες απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο που διαθέτει ένα συμπαγές σύνολο. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει ρεβάνς. Η λέξη φαβορί δεν λέει τίποτα, αυτά είναι στα χαρτιά. Θα έχουμε ένα πολύ δύσκολο αγώνα στην Λευκορωσία. Σε μια βδομάδα πρέπει να κάνουμε το ίδιο για να πάρουμε την πρόκριση. Πάμε για να πάρουμε την πρόκριση. Θα δούμε αν θα αλλάξουμε την φιλοσοφία ή την τακτική μας. Θέλουμε να κρατάμε μπάλα και να κερδίζουμε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις. Ο καλύτερος τρόπος για να προκριθείς είναι να επιτεθείς. Συγχαρητήρια στον κόσμο που έφτιαξε μια τόσο ζεστή ατμόσφαιρα. Αφιερώνω τη νίκη σε όλη την οικογένεια της ΑΕΚ», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.