ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

Aπόλλων-ΑΕΚ 3-2

A+ A A-
18 Μαρ 2017

Δεν τα κατάφερε στην 2η αγωνιστική των πλέι-οφ η ομάδα μας αφού έπεσε θύμα τρομερής ανατροπής και δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις ηττήθηκε με 3-2 από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκινησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, καθώς μόλις στο 3' κατάφερε να ανοiξει το σκορ με τον Florian μετά από ιδανική αντεπίθεση, πάσα του Acoran και δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Γάλλου επιθετικού. Η ομάδα μας έκλεισε σωστά τους χώρους, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση μετά δυνατό σουτ του Βασιλείου (28'), ενώ στο 32ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο, με τον Trickovski να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί επιχείρησε να χτυπήσει τον Sacheti, που χτύπησε πρώτος τον ποδοσφαιριστή μας. Ακόμη και με παίκτη λιγότερο η ομάδα μας απείλησε με Florian (35') και Acoran (41', 45'), ενώ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έμειναν και αυτοί με δέκα, με τον Roberge να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα στον Acoran.

O Acoran (56') είχε την πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη και είχε καλύτερη παρουσία από τον αντίπαλο της. Στο 74' έφτασε δτο 1-2 μετά κούρσα του Ortiz από δεξιά, γύρισμα και σουτ στην κίνηση του Garrido. H ομάδα μας δεν έμεινε εκεί και είχε και άλλες καλές στιγμές με Tomas (80') και Μυτίδη (85'). Με το που μπήκε το παιχνίδι στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας ισοφάρισε με κεφαλια του Vinicius μετά από κόρνερ και σαν να μην έφτανε αυτό έφτασε και στο 3-2 μετά από κεφαλιά του Guie Guie, που ωστόσο όπως φάνηκε στην επαναληπτική προβολή δεν καλυπτόταν

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Bruno Vale, Sacheti, Sergio, Da Silva, Joao Pedro (46' Sardinero), Guie Guie, Roberge, Κυριάκου, Παπουλής (46' Bedoya), Vinicius, Βασιλείου (77' Piech).

AEK (Imanol Idiakez): Γιωργαλλίδης, Catala, Larena (73' Boljevic), Acoran, Trickovski, Hevel (73' Tomas), Ortiz, Murillo, Garrido,, Laban, Florian (84' Mυτίδης)..

Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος (Δώρος Τούρος, Χρίστος Ε. Χρίστου, Κώστας Ψευδιώτης, Χρίστος Σκαπούλλης)

Κίτρινες: Sacheti, Παπουλής, Piech/ Larena, Laban.

Κόκκινες: Roberge / Trickovski

«Είναι πολύ δύσκολο να μιλήσω για το παιχνίδι. Είναι απ' τις στιγμές που μισάς το ποδόσφαιρο. Στα τελευταία παιχνίδι είμαστε πολύ άτυχοι. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω για το τι έγινε είναι πως αυτό είναι το ποδόσφαιρο και στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν. Είχαμε τις ευκαιρίες να κάνουμε το 3-1 αλλά δεν το κάναμε. Ξέρουμε την ποιότητα του Απόλλωνα. Λυπάμαι για τους παίκτες γιατί τους αξίζουν πολλά. Νιώθω πως το ποδόσφαιρο δεν δίνει τίποτα στην ομάδα μας. Το παιχνίδι καθορίστηκε απ' τις κόκκινες κάρτες, οι δυο ομάδες έπαιζαν πολλή ώρα με δέκα παίκτες και το παιχνίδι ήταν διαφορετικό. Από πλευράς ποιότητας ήταν πολύ καλό όμως με δυο ομάδες που προσπαθούσαν να επιτεθούν. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα, σέβομαι την δουλειά που γίνεται από τον αντίπαλο προπονητή όμως νομίζω σήμερα η δική μας ομάδα ήταν καλύτερη. Είναι μια δύσκολη στιγμή για όλους στην οικογένεια της ΑΕΚ όμως οι κακές στιγμές μας κάνουν πιο δυνατούς. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Η ομάδα είναι ζωντανή», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας Ιmanol Idiakez.