ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

Ανόρθωση-ΑΕΚ 2-2

A+ A A-
08 Μαρ 2017

Ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Ανόρθωσης αναδείχθηκε η ομάδα μας και σε συνδυασμό με το 1-3 του πρώτου αγώνα γνώρισε τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου.

Αρκετά επιθετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, ψάχνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Οι πιο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν με τους Florian (9'), Χαραλαμπίδη (21'), Αcoran (38') και Trickovski (44'), με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0 με διαγώνιο σουτ του Shehu, την ομάδα μας έχει τεράστια τριπλή ευκαιρία με Florian, Trickovski (δοκάρι), Maloku στο 67' και δύο λεπτά (69') αργότερα να ισοφαρίζει σε 1-1, όταν ο Tomas βρήκε τον Μυτίδη και ο Κύπριος επιθετικός σκόραρε με πλασέ. Η Ανόρθωση ξαναπήρε το προβάδισμα, με αυτογκόλ του Trickovski μετά από κεφαλιά του Alves μετά από εκτέλεση φάουλ, το οποίο ωστόσο δεν υπήρξε (72'). Παρόλα αυτά η ομάδα μας δεν το έβαλε κάτω και αφού είχε δοκάρι με τον Μυτίδη (80'), έφτασε στην ισοφάριση με τον Florian (88'). Μάλιστα στο 90' η ομάδα μας πέτυχε και τρίτο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε λανθασμένα αφού ο Μυτίδης που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ήταν καλυπτόμενος και δέχθηκε πάσα από αντίπαλο (!) και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για να ψάξει στα εναπομείναντα λεπτά της καθυστέρησης το γκολ πρόκρισης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση (Ronny Levy): Juan Pablo, Truyols (77' Tomas), Larena (66' Maloku), Acoran, Trickovski, Boljevic, Ortiz, Murillo, Garrido, Florian, Χαραλαμπίδης (66' Μυτίδης).

AEK (Imanol Idiakez): Koprivec, Gabriel, Herrero, Oliveira, Rayos (70' Collunga), Shehu, Joao Victor, Aguilar, Mitrovic (77' Calderon), Alves (75' Cabrera), Guilherme.

Διαιτητές: Κώστας Ψευδιώτης (Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Στυλιανός Νικήτας, Βασίλης Δημητρίου, Μιχάλης Ιωάννου)

Κίτρινες: Mitrovic, Calderon / Acoran, Truyols

Κόκκινες: -

«Σήμερα σκοράραμε τρία γκολ, η Ανόρθωση πέτυχε δύο, το ένα από φάουλ που δεν ήταν. Σε αυτό το στάδιο του αγώνα έπρεπε να παίζουμε παράταση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έπαιξαν πάρα πολύ καλά, είμαι πολύ περήφανος. Ξέραμε ότι είχαμε δύσκολο έργο, προσπαθήσαμε και δώσαμε τα πάντα. Ευχαριστούμε στον κόσμο για την στήριξη. Καλή συνέχεια στην Ανόρθωση», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής Ιmanol Idiakez.