ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-1

A+ A A-
09 Απρ 2017

Οδυνηρή ήττα με 2-1 δέχθηκε η ομάδα μας στο ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΛ στο Τσίρειο, με το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων να σημειώνεται στις καθυστερήσεις.

Δεν ξεκίνησε τόσο καλά την αναμέτρηση η ομάδα μας και το... πλήρωσε, καθώς στο 18' βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Arruabarrena να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομaδα μας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού είχε δύο καλές στιγμές με Boljevic (28') και Florian (29') έφτασε στην ισοφάριση με τον Florian να σκοράρει με κεφαλιά μετά από φάουλ του Hevel και πρώτη κεφαλιά του Catala (34'). Λίγο αργότερα ο Γάλλος έφυγε μόνος στο τετ α τετ, ωστόσο υποδείχθηκε λανθασμένα όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή, σε θέση οφσaιντ.

Στον ίδιο ρυθμό τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη, με την ομάδα μας να... αγγίζει το γκολ, όταν ο ο Τete έκανε το γύρισμα και ο Mitrea άθρλα του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια απείλησε με Maloku (68'). Εκεί που η ομάδα μας πίεζε για το γκολ, τελικά το δέχθηκε από τον Arruabarena στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μυτίδη αμέσως μετά να έχει την τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Bruno Baltazar): Romo, Airosa, Fortuna, Mitrea, Lafrance, Νικολάου, Soares, Γεωργιάδης (63' Blanco), Mesca (93' Κυριάκου), Arruabarrena, Μαύρου. (69' Sassi)

AEK (Imanol Idiakez): Γιωργαλλίδης, Catala, Larena, Acoran (66' Maloku), Tete, Hevel (79' Μυτίδης), Boljevic (71' Tomas), Ortiz, Murillo, Garrido, Florian.

Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου (Στέλιος Νικήτα, Ιωάννης Λαζάρου, Νικόλας Αθανασίου, Πανίκος Καίλης)

Κίτρινες: Airosa / Larena

Κόκκινες: -

«Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Ξεκινήσαμε το ματς καλά με την μπάλα, αλλά στη συνέχεια ήμασταν καλύτεροι, φτιάξαμε ευκαιρίες και ισοφαρίσαμε. Στην επανάληψη, ξεκινήσαμε καλά, επιτεθήκαμε, ρισκάραμε, αλλά στο τέλος, χάσαμε τον έλεγχο δεχθήκαμε το γκολ και χάσαμε το ματς. Ξέραμε πόσο επικίνδυνη ομάδα είναι η ΑΕΛ Είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα, αλλά πρέπει να επανέλθουμε την Μεγάλη Τετάρτη κόντρα στην Ανόρθωση», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας Ιmanol Idiakez.