ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΚ-Ομόνοια 1-1

A+ A A-
13 Μαρ 2017

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα μας στην πρεμιέρα των πλέι-οφ με αντίπαλο την Ομόνοια στο AEK ARENA, αφού σπατάλησε ουκ ολίγες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι στο πέναλτι του Trickovski.

Πάρα πολύ δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της. Οι πρώτες καλές στιγμές ήταν με τον Florian (4', 6'), για να έρθει το 1-0 με κεφαλιά του Catala μετά από μπαλιά του Larena (8'). H ομάδα μας δεν έμεινε εκεί και συνέχισε να φτιάχνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη, με πρωταγωνιστές τους Trickovski (10', 21'), Acoran (29') και το δοκάρι μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Florian (42').

H πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας στην επανάληψη ήταν με τον Acoran (60'), για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι στην ισοφάριση στο 67' με κεφαλιά του Βύντρα μετά από κόρνερ του Cleyton. H ομάδα μας είχε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να φτάσει στο γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι ο Florian από τον Margaca, ωστόσο ο Trickovski έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ακολούθησαν και άλλες μεγάλες ευκαιρίες με Acoran (81', 86') και Mojsov (91’), ενώ προηγήθηκε η αποβολή του Florescu με δεύτερη κίτρινη κάρτα (74').

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Imanol Idiakez): Γιωργαλλίδης, Mojsov, Catala, Larena (80’ Μυτίδης), Acoran, Trickovski, Boljevic (65’ Tomas), Ortiz, Garrido (83’ Μaloku), Laban, Florian.

Ομόνοια (Άκης Ιωακείμ): Παναγή, Σοϊλέδης, Δημητρίου, Cleyton, Toure (46’ Breeveld), Βύντρα, Derbyshire, Margaca, Florescu, Χριστοφή, Κύπρου (63’ Aziz) (81’ Carlitos).

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Σωτήρης Βίκτωρος, Χαράλαμπος Γεωργίου, Νικόλας Αθανασίου, Παναγιώτης Γερασίμου)

Κίτρινες: Florescu, Cleyton. Μargaca

Κόκκινες: Florescu (2η κίτρινη)

«Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Πετύχαμε ένα γκολ και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Στο ημίχρονο είπαμε πως το 1-0 δεν ήταν αρκετό για την ομάδα μας για την συνέχεια του παιχνιδιού. Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου δεν ξεκινήσαμε καλά και η Ομόνοια μας πίεσε. Μετά την ισοφάριση πιστεύω ότι είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και ειδικά με το πέναλτι.  Είμαστε απογοητευμένοι από σημερινό αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά η ομάδα δείχνει ότι είναι ζωντανή και παίζει καλό ποδόσφαιρο. Υπάρχουν ακόμη αρκετοί αγώνες στα πλέι οφ. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου γιατί τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Νομίζω δικαιούμασταν κάτι περισσότερο», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής Ιmanol Idiakez.