ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΚ-Απόλλων 2-1 (Πανάξια Κυπελλούχος)

A+ A A-
16 Μαι 2018

Κυπελλούχος Κύπρου για 2η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε απόψε η ομάδα μας, μετά την νίκη της με 2-1 στον τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Nευρικό το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, με την ομάδα μας να εμφανίζεται απειλητική με τον Trickovski (19') και με τον Γιάννου (45+1'), σε φάση που ο παίκτης μας σκόραρε από αντικανονική θέση. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν ο Schdmbri σκόραρε από κοντά.

Η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και απείλησε για πρώτη φορά με τον Trickovski (61'). H ισοφάριση ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Florian να σκοράρει από κοντά μετά την απόκρουση σε κεφαλιά του Catala. Δύο λεπτά αργότερα (71')η ομάδα μας έφερε τα κάτω-πάνω με τον Acoran να σκοράρει μετά την πάσα του Γιάννου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ιmanol Idiakez): Juan Pablo, Αντωνιάδης (57' Florian), Mojsov, Catala, Larena, Acoran, Tete, Trickovski, Cases, Murillo, Γιάννου (85' Truyols).

Aπόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή: Vale, Sachetti, Joao Pedro, Roberge, Παπουλής, Schembri (76' Da Silva), Yuste, Sardinero (57' Jakolis, Βασιλείου, Alef, Maglica (68' Zelaya).

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Χαράλαμπος Γεωργίου, Μάριος Καλογήρου, Γιώργος Νικολάου, Μιχάλης Παπαβαρνάβα)

Κίτρινες:  Trickovski, Acoran, Juan Pablo, Florian/  Παπουλής, Sachetti, Βασιλείου, Jakolis, Schembri

Κόκκινες: Sachetti

AJK Group PetrolinaPlus OneMegabetTreppidesRadisson BluZemco GroupMcDonaldsMetroCapnos Airport ShuttleTop Kinisis Ideaseven PUMA