ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΚ-Αλκή Ορόκλινη 2-1

A+ A A-
06 Φεβ 2018

Συνέχεια στις επιτυχίες για την ομάδα μας, που επικράτησε με 2-1 μετά από ανατροπή στο σκορ, της Αλκή Ορόκλινη στο AEK ARENA για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

H oμάδα μας ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε για να πετύχει γκολ και να πάρει προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού δεν μπόρεσαν να σκοράρουν οι Florian (16', 25'), Tomas (31') και Τrickovski (34'). Στο 36ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, μετά το μαρκάρισμα του Truyols στον Bilal, με τον Fabricio να εκτελεί εύστοχα και να πετυχαίνει το 0-1. Οι επόμενες καλές στιγμές για την ομάδα μας ήταν με τον Hevel (38', 44').

H oμάδα μας ξεκίνησε αρκετά δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και αφού απείλησε με Florian (46'), Nelson (49') τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 53ο λεπτό, με τον Florian να σκοράρει με εξαιρετικό πλασέ μετά από πάσα του Tete. H oμάδα μας δεν σταμάτησε να πιέζει και αφού απείλησε εκ νέου με Florian (56’, 69’), Acoran (65’), Γιάννου (74’) τελικά λυτρώθηκε και έφτασε στο 2-1 στο 79ο λεπτό, με τον Florian να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά την πάσα του Γιάννου. H ομάδα μας απείλησε και στην συνέχεια με Γιάννου (82’).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (ΙmanolIdiakez): Juan Pablo, Αντωνιάδης (73’ Γιάννου), Truyols, Mojsov, Catala, Larena, Tomas, Trickovski (46’ Acoran), Hevel (46’ Tete), Florian, Nelson.

Αλκή Ορόκλινη (Σάββας Δαμιανού): Pardo, Θεοχάρους, Φραγκέσκου (84’ Ανδρέου), Duventru, Maachi (63’ Malfleury), Tigroudja, Itoua, Fabricio, Ruca, Bilal (84’ Χαρής), Glombard.

Διαιτητές: Αβραάμ Τσούκκας (Κυριάκος Κυριάκου, Όμηρος Τζιωρτζής, Κυριάκος Χριστοδούλου, Μιχάλης Ιωάννου)

Κίτρινες: Tomas, Θεοχάρους, Malfluery

Κόκκινες: -

«Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς διότι είναι πολύ σημαντικός ο αντίπαλος. Την είδα να παίρνει ισοπαλία με την Ομόνοια, να χάνει στο τελευταίο λεπτό από την Ανόρθωση και το ΑΠΟΕΛ, ήταν πάρα πολύ καλή σε όσα παιχνίδια την έχω παρακολουθήσει. Είναι μια ομάδα με ξεκάθαρο πλάνο, συμπαγείς πίσω. Έπαιξε με πέντε στην άμυνα και προσπάθησε να χτυπήσει με κάποια γρήγορη αντεπίθεση. Αν σκοράρεις πρώτος σε έτσι παιχνίδια γίνεται πιο εύκολο το έργο σου. Είχαμε μια κακή αντίδραση, η Αλκή σκόραρε και το παιχνίδι έγινε πιο μπερδεμένο για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα αντέδρασε καλά, είχαμε φάσεις και πήραμε την νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα του β' μέρους. Με το 1-0 στο πρώτο μέρος υπήρχαν φόβοι για το πώς θα εξελιχθεί το παιχνίδι. Ευχαριστώ τους φιλάθλους για την στήριξη. Έσπρωξαν την ομάδα. Καλή συνέχεια στην Αλκή, είναι μια ομάδα που την εκτιμώ πάρα πολύ. Εύχομαι να μείνει στην A κατηγορία γιατί το αξίζει», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.