ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

ΑΕΚ-Άρης 4-1

A+ A A-
13 Ιαν 2018

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας, που επικράτησε με 4-1 του Άρη στο AEK ARENA, με τον Florian να πετυχαίνει χατ-τρικ.

H oμάδα μας ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε τον αντίπαλo, απειλώντας με Laban (3') και Acoran (16'), για να δεχθεί τελικά το γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα από τον Φράγκο (25'). Στο 30' ο Κούσας τράβηξε από την φανέλα μέσα στην περιοχή τον Florian. Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει στο σκορ τελικά τα κατάφερε, με τον Florian να σκοράρει με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Αντωνιάδη (44'). Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους απείλησε ο Larena (45+1').

H oμάδα μας συνέχισε να πιέζει και στην επανάληψη και αφού απείλησε με Florian (50’), Hevel (61’), Tomas (63’), για να φτάσει τελικά στο γκολ και στην ανατροπή του σκορ, με τον Catala να σκοράρει με το κεφάλι μετά από φάουλ του Larena (68’). Η ομάδα μας δεν έμεινε εκεί και αφού έχασε ευκαιρία με τον Hevel (72’), λίγο αργότερα (75’) έφτασε στο 3-1, με τον Florian να δέχεται την πάσα του Tomas και με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. O Ηevel απείλησε εκ νέου (77’), όπως και ο Florian (80’), με τον Γάλλο να φτάνει τελικά στο χατ-τρικ και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 4-1 με διαγώνιο σουτ μετά από μπαλιά του Tete (86').

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ιmanol Idiakez): Juan Pablo, Soria (46’ Nelson), Aντωνιάδης, Truyols, Catala, Larena, Acoran (18’ Ηevel), Tomas (78’ Cases), Tete, Cases, Florian.

Άρης (ΓιάννηςΧριστόπουλος): Nuredinoski, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος (81’ Δημοσθένους), Μαλεκκίδης (55’ Radu), Drobarov, Πάγκαλος, Παναγή, Κούσας, Youssef (62’ Ionita).

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους (Πέτρος Πέτρου, Χρίστος Ε. Χρίστου, Αβραάμ Τσούκκας, Μιχάλης Ιωάννου)

Κίτρινες: Παχίπης, Μαλεκκίδης, Eυσταθίου, Κούσας

Κόκκινες: -

«Είδαμε ένα παιχνίδι με δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στο πρώτο μέρος ήταν δύσκολα τα πράγματα για μας. Ο Άρης προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και να φύγει στις αντεπιθέσεις. Κάναμε ένα μεγάλο λάθος εκεί που δεχθήκαμε το γκολ. Φάνηκε ότι ήμασταν νευρικοί, επειδή προερχόμασταν από την ήττα με την Ανόρθωση και κάναμε αρκετά λάθη σε αυτό το διάστημα. Ήταν πολύ σημαντικό που σκοράραμε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ήταν διαφορετική η εικόνα, κάναμε το παιχνίδι μας και φτάσαμε στην νίκη. Είμαι χαρούμενος από την αντίδραση των ποδοσφαιριστών μου. Ευχαριστώ τους οπαδούς για την στήριξη, ότι καλύτερο στον Άρη για την συνέχεια», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.