ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΙΤΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ TOY ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ

Άρης-ΑΕΚ 1-2

A+ A A-
14 Φεβ 2018

Την πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου εξασφάλισε και τυπικά η ομάδα μας, που επικράτησε για δεύτερη φορά, αυτή την φορά με 2-1 στο Τσίρειο του γηπεδούχου Άρη.

Αναγνωστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα μας να απειλεί με τον Tomas σε δύο περιπτώσεις (8', 20') και τους γηπεδούχους να σκοράρουν πρώτοι με το κοντινό πλασέ του Μαραγκουδάκη (27'). Η απάντηση της ομάδας ήταν άμεση, με τον Trickovski να συνδυάζεται ωραία με τον Tomas και να πλασάρει ιδανικά για την ισοφάριση στο 3ςο λεπτό. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας προσπάθησε να γινει απειλητική με Cases (35') και Trickovski (44').

Στον ίδιο ρυθμό κύλησαν και τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την ομάδα μας να απειλεί για πρώτη φορά με τον Tomas (67') και στην συνέχεια με τον Maloku (79') και τελικά κατάφερε να φτάσει στο 1-2 με τον Ρουσιά να σκοράρει από κοντά, μετά την πολυ όμορφη ατομική προσπαθεια και μπαλιά του Αντωνιάδη (81').

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Νίκος Παναγιώτου): Μιχαήλ, Ευσταθίου, Μαραγκουδάκης, Drobarov, Ε. Κυριάκου, Πάγκαλος (65' Κύπρου), Μαμμίδης, Ngolok (58' Φράγκος), Κούσας, Youssef, Tapoko (46' Μαλεκκίδης).

ΑΕΚ (Ιmanol Idiakez): Γιωργαλλίδης, Soria, Αντωνιάδης, Catala, Tomas (82' Παναγίδης), Trickovski (69' Maloku), Cases, Laban, Nelson, Pankov, Γιάννου (67' Ρουσιάς).

Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Iωάννης Λαζάρου, Χαράλαμπος Ξενοφώντος, Κώστας Ψευδιώτης, Μιχάλης Ιωάννου)

Κίτρινες: Πάγκαλος

Κόκκινες: -

«Καλησπέρα, πετύχαμε τον στόχο μας. Πήραμε τη νίκη και πήραμε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου. Δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που το χρειάζονταν. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που ήρθαν σήμερα στη Λεμεσό, τους αφιερώνουμε τη νίκη και εύχομαι ότι καλύτερο για τον Άρη», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.